LaLiga Smartbank s-a încheiat ieri într-o zi unificată foarte interesantă în care până în ultimele momente ale meciurilor campionul, playoff-ul de promovare și retrogradarea nu au fost decis. După încheierea zilei 42 și competiția obișnuită încheiată, RCD Espanyol a fost proclamat campion cu 82 de puncte datorită puncției Mallorca din Ponferrada și a golului pe care l-au primit în minutul 87 al jocului.

În pozițiile de playoff, Sporting a fost principala pierdere a zilei, ne-a câștigat meciul, pierzând poziția a șasea pe care a reușit să o păstreze. Rayo Vallecano. Mai jos, Albacete, Castellón, Logroñés și Sabadell au fost echipele retrogradate, salvând Lugo și Alcorcón de portarul nostru în această ultimă zi. Dani Jimenez.

În cheie TwoFive și analizând obiectivul, acestea sunt unele dintre cele mai semnificative date:

· Dani Jimenez (AD Alcorcón) a fost singurul portar al sezonului care a jucat 100% din minutele jucate (3.780 minute).

· Diego Marino (Real Sporting) a fost al doilea în trofeul Zarra (portarii mai puțin aruncați) cu un total de 25 de goluri primite în 39 de jocuri (0,62 coef.).

3 portari din #TwoFiveSquad în primii 10 portari cu cel mai mare număr de salvări din liga: Diego Marino al doilea cu un total de 107, Tom Nadal al șaptelea cu un total de 83 de opriri și Dani Jimenez al optulea cu un total de 82 de opriri.

2 portari din #TwoFiveSquad în Top-5 portari cu cel mai mare număr de foi curate: Diego Marino al doilea cu 20 și Dani Jimenez al patrulea cu un total de 17 foi curate.

· Tom Nadal (Albacete BP) a fost al patrulea portar din competiție care a salvat cele mai multe penalty-uri cu un total de 2.

Astfel se încheie LaLiga Smartbank 20-21, o competiție extrem de interesantă, cu talent și combativitate incontestabile. Suntem foarte mândri de toți portarii noștri. Au reprezentat valorile TwoFive la perfecțiune și au apărat obiectivele echipelor lor cu pasiune, sacrificiu și talent. Multe mulțumiri Diego Marino, JA Scump, Dani Barrio, Dani Jimenez y Tom Nadal